УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Бранителот Баерн со четири гола го среди Атлетико, Реал Мадрид доживеа неочекуван пораз дома од Украинците, Интер се спасуваше од пораз против Борусија Менхенгладбах, победи за Ливерпул, Манчестер Сити и Аталанта.

Ако по утрото денот се познава, тогаш и оваа сезона треба да биде одлична за актуелниот шампион Баерн. Во Минхен со 4:0 настрада не било кој туку мадридски Атлетико со двата гола на Кингсли Коман и едниот на Леон Горецка и Корентен Толисо. Тимот на Диего Симеоне беше во подредена улога упатувајќи само еден удар во рамките на голот на Мануел Нојер во 90-те минути.

Изненадувањето на денот синоќа се случи во Мадрид каде Реал уште на полувреме губеше со неверојатни 0:3 од Шахтар. Тете, автоголот на Рафаел Варан и Манор Соломон се погрижија за фуриозни 45 минути на донецкиот тим. За 15 минути во вториот дел Реал успеа да намали на 2:3 преку Лука Модриќ и Жуниор Винисиус, па сите помислија дека ќе посведочат на неверојатен комплетен пресврт. Израмнувањето дојде во судиското надполнување кое сепак ВАР го поништи и Шахтар замина дома со трите бода.

Ливерпул победнички се врати од Амстердам и тоа благодарение на автогол. Во 35. минута Садио Мане го бараше Мохамед Салах во домашниот шестнаесетник, но пред него интервенираше Николас Таљафико кој несмасно ја смести топката во сопствената мрежа. Тој гол се покажа како единствен на натпреварот.

Интер не успеа да се поврати од поразот во дербито со Милан и одигра нерешено во Борусија од Менхенгладбах. „Нераѕурите“ поведоа 4 минути по паузата кога Ромелу Лукаку најдобро се снајде во мешаницата пред гостинскиот гол. Во 63. минута гостите добија удар од белата точка откако Артуро Видал го сруши Маркус Тјуран, а Рами Бенсебајни успешно го реализираше. Борусија успеа и да поведе со 1:2 откако на 6 минути пред крајот контрата Флорија Нојхаус ја зачини со перфектна асистенција за Јонас Хофман. Интер се спаси од пораз во 90. минута кога по еден корнер Ромелу Лукаку остана нечуван на втората статива и без проблеми ја затресе мрежата на Јан Зомер.

Порто поведе на гостувањето во Манчестер уште во 14. минута преку Колумбиецот Луис Дијас, но само ги налути „Граѓаните“. Со головите на Серхио Агуеро, Илкај Ѓундоан и Феран Торес домаќините направија целосен пресврт и ги освоија трите бода.

Аталанта продолжи како што и застана. Голеада на гостувањето во Хернинг кај Митјиланд и тоа три гола уште во првиот дел. Дуван Сапата, Папу Гомес и Луис Муриел, како и Алексеј Муранчук пред крајот на натпреварот се погрижија за убедлива победа од 0:4.

Интересен натпревар со два пресврта одиграа Салцбург и московски Локомотив. Гостите поведоа преку Едер, а пред паузата израмни Доминик Собослаи. Набрзо во вториот дел Златко Јунузовиќ донесе водство за австрискиот шампион, а бод за Русите спаси Белорусинот Витал Лисакович.

Благодарение на голот во судиското надполнување постигнат од Египќанецот Кока, грчки Олимпијакос славеше минимална победа над Олимпик Марсеј.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Фудбал

Кејн не се појави на подготовки со Тотенхем, сака да го продадат

Read more

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Read more

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more
 

Спорт

Кејн не се појави на подготовки со Тотенхем, сака да го продадат

Читај повеќе

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Читај повеќе

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе