Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Постојат голем број растенија кои не бараат многу одржување, не бараат директна светлина и постојано наводнување, што ги прави совршен избор за оние кои немаат искуство во одгледувањето растенија. Некои од нив веќе се широко распространети, како што се филодендроните, а подолу има уште пет видови кои нема лесно да ви овенат.

Способноста да се биде сведок на честиот раст на растенијата е клучно за секој почетник. Со други зборови, почетниците сакаат да видат дека напорот брзо се исплатува. Затоа, треба да се одлучите за растенија кои се релативно издржливи и можат да се прилагодат на различни средини и видови на вода.

Собите растенија што се лесни за одржување треба да издржат различни услови на осветлување, но секогаш е идеално да се анализира светлината во просторот пред да започнете со нивна набавка.

Познавањето на видот на светлина во просторот каде што сте поставиле растенија е од најголема важност за одржувањето на собната градина. Директната светлина е идеална за кактуси, растенија со погусти лисја и повеќето сукуленти. Директната светлина може да биде остра за некои растенија и може да доведе до промена на бојата.

Силната индиректна светлина е погодна за повеќето домашни растенија. Ако погледнете низ прозорецот и го гледате само небото, не и сонцето, тоа значи дека добивате само силна индиректна светлина.

Кога станува збор за наводнување, кога стекнувате искуство во одгледување растенија, ќе знаете како да ги препознаете знаците на жед. Меѓутоа, во меѓувреме, ќе треба да ги извалкате рацете за да го проверите нивото на влага, односно да го турнете прстот во земјата.

Собни растенија кои експертите ги препорачуваат како најлесни за одржување и кои нема да венеат доколку заборавите редовно да ги наводнувате, се следниве:

Филодендрон

Филoдендронот сака средна индиректна светлина, но може да толерира услови со слаба осветленост и сака почвата целосно да се исуши помеѓу наводнувања, што го прави совршен избор за почетници и простори кои немаат директен пристап до сонце.

Мини Монстера

Ова растение е едно од најбрзорастечките - тие се епифити, што значи дека сакаат да се качуваат и да растат една лоза, произведувајќи помали лисја со расцепи. Ако му дадете на ова растение нешто за искачување во комбинација со силна индиректна светлина, тоа ќе биде задоволено и постојано ќе поттикнува нов раст.

Црвена Аглаонема

Аглаонемите се одлични собни растенија за кои е лесно да се грижите и даваат боја без дополнително одржување. Толерираат слаба светлина, но исто така ја ценат средно силната светлина, а препорачливо е да се почека почвата целосно да се исуши помеѓу наводнувањата. Нивните лисја ќе се наведнат кога навистина се жедни, па кога ќе ги напоите обилно, тие ќе оживеат. Покрај тоа, кога условите навистина им одговараат, можат и да процветаат.

Замија или ЗЗ растение

Растенијата ЗЗ се уникатни парчиња со дебели восочни лисја. Кога ќе им дадете повеќе светлина брзо произведуваат нови лисја, но исто така можат да толерираат услови на слаба осветленост, иако тие ќе растат побавно при такви услови. Растенијата ЗЗ се отпорни и сакаат почвата целосно да се исуши помеѓу наводнување.

Сатенски потос или сребрена лоза

Сатенскиот потос, кој доаѓа во две различни каскадни сорти, има сребрени дамки на лисјата, што ги издвојува од традиционалните потоси, а по нив и се именувани. Напредуваат на силна или умерено индиректна сончева светлина, а кога лисјата почнуваат да се виткаат, тоа е знак дека им треба вода.

Рајска птица

Рајската птица е уште еден идеален избор за почетници, бидејќи ќе ви прости и не толку често наводнување, сѐ додека добиваат многу светлина. Нивните масивни лисја и висина ги прават одлични растенија за високи тавани и пространи простории.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Живот

Кој е најемотивниот хороскопски знак?

Read more

Пораки од потсвеста: 10 симболи од соништата кои не треба да се игнорираат

Read more

Гријер - неофицијалниот главен град на чоколадото и сирењето

Read more

Хороскопски знаци кои ќе ви дадат најдобар љубовен совет

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе