УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Со ран гол и со играч помалку македонскиот претставник успеа да триумфира на гостувањето кај Ботошани и да ја продолжи европската авантура и тоа со мегдан против Тотенхем.

Фото: ФК Шкендија Тетово

Уште во 2. минута Бесарт Ибраими со одличен лоб од страна го шокираше домашниот тим носејќи водство за Шкендија.

„Црвено-црните“ од Тетово потоа успешно ги спречуваа налетите на Романците, а кога нема да успееја тука беше голманот Костадин Захов.

Пех за Шкендија се случи во 67. минута кога Арменд Алими поради втор жолт картон мораше да го напупшти теренот, но и со играч помалку македонскиот тим успеа да ја задржи предноста.

Кај домашниот тим во стартниот состав се најдоа двајца македонски фудбалери: Стефан Ашковски беше заменет на полувреме, додека Давид Бабунски играше до 79. минута.

За Шкендија настапија: Захов; Павиќ, Бејтулаи, Кривак, Мурати; Дита, Алими (к); Дориев (70' Нафиу), Тотре (75' Зејнулаи), Ахмеди; Ибраими (88' Мерџани).

Сега Шкендија во 3. коло ќе игра против премиерлигашкиот гигант Тотенхем кој имаше многу проблеми на гостувањето во Пловдив кај Локомотив. Тимот на Жозе Мурињо во 71. минута прими гол, но потоа пред крајот со два гола направи пресврт и победи 1:2.

Бидејќи жрепката одлучи победникот од Ботошани и Шкендија да биде домаќин во наредното коло, тоа значи дека Тотенхем доаѓа во Скопје. Штета што ќе се игра без публика...

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Read more

Фудбал

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Read more

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Read more

Спорт

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Читај повеќе

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Читај повеќе

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Читај повеќе

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Читај повеќе
  • play_arrow

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Читај повеќе

Елмас и понатаму позитивен на корона, го пропушта дуелот со АЗ

Читај повеќе

Уште тројца ракометари на Тинекс Пролет позитивни на COVID-19, вкупно 12

Читај повеќе

Лоши вести за Интер – уште еден КОВИД позитивен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Читај повеќе