Што ако примите две различни вакцини?

Слаѓан Антиќ од Врање, соседна Србија, прими две дози од различни производители на вакцина против COVID-19 - првата доза на вакцината Pfizer/BioNTech, а по грешка втората доза ја прими од кинеската вакцина Sinopharm.

Антиќ бил испратен во локалниот Здравствен дом, а потоа и во градскиот Институт за јавно здравје, но, како што пишува порталот Info vranjske, тој не се чувствува добро ниту по примање на терапијата. Директорот на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, д-р Верица Јовановиќ, за B92.net потврди дека знае за овој случај, но уверува дека нема причина за страв во вакви ситуации.

„И Pfizer и Sinopharm имаат за цел да заштитат. Тие имаат различни механизми на дејствување, но и двете вакцини треба да создадат имунолошки одговор. Нема страв од какви било сериозни здравствени проблеми“, изјави кратко д-р Јовановиќ.

Фото: МИА

Оваа комбинација не треба да предизвика посериозни последици, но за да бидете сигурни, некој треба да објави преглед на таков случај. Можно е да се очекуваат вообичаени ефекти по вакцинацијата, како што се замор, треска, велат фармаколози.

Во Велика Британија, на пример, се размислува за комбинирање на двајца производители при вакцинирањето, па затоа во моментов тестираат употреба на вакцината Pfizer за првата доза, и на AstraZeneca за втората доза. Идејата беше да се реши проблемот доколку има недостаток на одредена вакцина, но се претпоставува дека ваквата имунизација може да биде поефикасна.

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Каков секс сакаат жените?

Read more

Здравје

Зошто треба почесто да јадете лук?

Read more

Природни начини како да го контролирате високиот крвен притисок

Read more

Пет причини зошто треба да возите велосипед

Read more

Храна богата со калциум

Read more
 

Магазин

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за посни крофни

Читај повеќе

Како да препознаете лажно извинување?

Читај повеќе

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Читај повеќе

Зошто ни се спие кога врне?

Читај повеќе

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе