Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Еректилната дисфункција е проблем на многу мажи, а зад ова име се крие привремена или трајна неможност да се постигне и одржи ерекција за време на сексуалниот однос.

Постојат различни причини за оваа дисфункција, а најчести се нарушувања, болести и земање одредени лекови. Потребни се повеќе тестови за да се открие причината, а одредени лекови, земање тестостерон, а понекогаш и операција може да помогнат да се постигне ерекција.

Како да препознаете еректилна дисфункција?

Нормално е да се јавува еректилна дисфункција одвреме-навреме и тоа не е причина за паника. Проблемот настанува кога оваа неможност да се постигне ерекција е секојдневна појава и предизвикува стрес и влијае на сексуалниот живот, како и на самата врска. Еректилната дисфункција затоа се препознава по неможноста да се постигне и одржи ерекцијата, но и по намалената сексуална желба. Еректилната дисфункција најчесто се јавува во четириесеттите години, а со возраста ризикот само се зголемува.

Зошто се јавува еректилна дисфункција?

Постојат неколку причини зошто се појавува овој проблем. Тие можат да бидат од психолошка природа, може да се работи за некои болести или за земање одредени лекови кои влијаат на ерекцијата.

1. Психолошки причини

Овие вклучуваат премногу стрес или грижа за одредени работи. Подеднакво, еректилната дисфункција може да биде предизвикана од состојби како што се депресија, анксиозност или други нарушувања.

2. Болести

Најчестите болести кои можат да влијаат на проблемите со ерекција се: дијабетес, срцеви заболувања, висок холестерол, висок крвен притисок, болести на бубрезите, запушени крвни садови, мултиплекс склероза, ниски нивоа на тестостерон, но и прекумерна потрошувачка на алкохол, цигари или лекови.

3. Лекови и операции

Лековите како што се антидепресиви, лекови за висок крвен притисок и лекови за простата исто така можат да влијаат на ерекцијата. Исто така, одредени хируршки процедури како што се операција на простата, 'рбетниот мозок или карлицата може да предизвикаат еректилна дисфункција.

Како да се реши проблемот со еректилна дисфункција?

Еректилната дисфункција може да влијае на секојдневниот живот и да предизвика стрес, депресија и лоши односи со партнерот/партнерката. Затоа е важно да посетите лекар и да направите тестови за да ја откриете вистинската причина за проблемот и потоа да го лекувате. Ќе биде потребно да се направи ултразвук на пенисот, крвни тестови, да се измерат нивото на тестостерон и да се направи уринарен тест и уролошки физички преглед. Исто така, потребно е да се изврши тест за ноќна тумесценција, односно тест што го мери постоењето на ноќни ерекции.

Разговорот со психотерапевт или терапија за намалување на нивото на стрес или депресија понекогаш ќе помогне во третманот. Понекогаш ќе помогнат лекови за ублажување на симптомите на дисфункција и стимулирање на проток на крв во гениталиите, кои се користат околу 30 минути пред сексуалниот однос. Важно е да се нагласи дека овие лекови имаат одредени несакани ефекти и не треба да ги користат мажи кои имаат срцеви проблеми или оние кои користат лекови базирани на нитрати. Сличен ефект ќе има инјекција на простагландин што мажот, со претходна консултација со лекар, си ја става во пенисот 15 минути пред сексуалниот однос, а овој лек не е опасен за срцевите пациенти.

При намалени нивоа на тестостерон, ќе биде потребно да се земе овој полов хормон во форма на лек. Постојат и специјални вакуумски уреди кои предизвикуваат пополнување на пенисот со крв. Ако ништо од горенаведените не работи, пациентот може да биде подложен на хируршка имплантација на протеза на пенисот.

Подеднакво, мажот може да се обиде да промени одредени навики и да види дали состојбата се подобрува. На пример, намалете го стресот, но исто така и времето на сексуален однос. Престанувањето со пушење и консумација на алкохол исто така може да помогне.

Заклучок

Еректилната дисфункција може да се појави повремено и во тој случај не е причина за паника. Кога овој феномен трае долго време, потребно е да се посети лекар. Причините за неможноста да се постигне ерекција се различни и важно е да се открие вистинската причина и да се лекува.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Љубов и секс

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Read more

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Read more

Што прво забележуваат жените кај мажите?

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе