Што може секојдневното консумирање месо да му направи на телото?

Многу луѓе не можат да замислат оброк без месо, а доколку сте на оваа листа, треба да разберете што всушност му прави секојдневното консумирање месо на вашето тело.

Нутриционистката Лиса Ричардс во својата книга „The Candida Diet“ зборува за тоа што секојдневното јадење месо може да направи за вашето тело.

Имено, со консумирање на месо ја добивате вистинската количина на протеини и масти, што е добро за вашето тело бидејќи протеините се потребни за градење и зачувување на мускулната маса, а исто така ви помагаат да останете сити подолго.

Иако месото содржи бројни аминокиселини кои му се потребни на вашето тело, тие не се единствениот извор на аминокиселини. Истата количина на аминокиселини можете да ја најдете во други извори на протеини како јајца или тофу. Меѓутоа, нутриционистката Ричардс наведува дека секојдневното консумирање месо може да му наштети на вашето тело.

„Јадењето месо секој ден, особено месото со висока содржина на масти, може да предизвика лошо здравје на кожата со производство на дополнително лачење на природно масло или себум, што доведува до појава на акни и флеки“, предупредува Ричардс.

Таа објаснува дека диетите со висока содржина на заситени масти и холестерол се поврзани со дебелината и болестите поврзани со дебелината, како што се срцевите заболувања и хипертензијата.

Исто така, редовното консумирање месо може да предизвика гихт, состојба во која кристалите на урична киселина се акумулираат во зглобовите, предизвикувајќи силна болка и непријатност. Нејзината примарна причина е внесувањето на храна богата со пурини, а месото е високо на оваа листа.

Меѓутоа, доколку не сакате да се откажете од месото, намалете ја неговата количина и консумирајте ги најздравите видови. Најздравото месо се смета за најмалку масно, а тоа е дефинитивно пилешкото. Некои парчиња говедско месо исто така се сметаат за подобра опција бидејќи содржат помалку маснотии.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе