Кога треба да појадувате за да слабеете?

А.С.
/ 09.05.2024 / 09:51

Појадокот често се смета за најважен оброк во денот, а ако е добро избалансиран, може да обезбеди основни хранливи материи и енергија за остатокот од денот.

Сепак, не е важно само што јадеме за појадок, туку и кога го јадеме. Затоа, докторот Мајкл О. Мекини го откри идеалното време кога треба да го јадеме првиот оброк.

„Појадокот во рок од еден час по будењето се совпаѓа со природниот деноноќен ритам на телото, подобрувајќи го метаболизмот и употребата на енергија во текот на денот. Кога го храниме нашето тело рано наутро, тоа го започнува нашиот метаболизам за да не бидеме премногу гладни во текот на денот“, објасни докторот за SheFinds.

Кога појадуваме наутро, нашиот метаболизам започнува со работа, што доведува до поефикасно согорување на калории во текот на денот.

„Исто така, го нормализира шеќерот во крвта, што ја спречува желбата за нездрави грицки подоцна во текот на денот. Понатаму, здравиот појадок составен од протеини и влакна обезбедува континуирано ослободување на енергија потребна за зголемена физичка активност, што доведува до поголемо согорување калории“, вели Мекини.

Тој напоменува дека секојдневното јадење појадок ја намалува зачестеноста на јадењето, додека нè одржува сити и го зајакнува нашиот метаболизам, што помага да се задржат здравите навики и да се намали телесната тежина.

Сепак, Мекини нагласува дека ефектот на појадокот не е само кога го јадеме; нашиот избор на храна за појадок исто така игра значајна улога.

„Треба да јадете балансиран појадок како дел од вашата дневна рутина и да поттикнувате добри навики во исхраната во текот на денот“, заклучи докторот.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Фит

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе