Што најпознатиот уфолог вели за соборените објекти над САД?

Филип Здравески
/ 14.02.2023 / 13:13

Познатиот продуцент на популарната документарна серија „Ancient Aliens“ даде коментар за неидентификуваните летечки објекти кои деновиве американската војска ги собори на небото над САД.

Откако се почна со кинескиот балон, за кој Пекинг тврди дека е временски балон, воздухопловните сили на САД соборија уште три објекти за кои немаат излезено со допонителни информации за тоа за какви објекти станува збор. Синоќа командант на Северната команда на САД, генералот Глен ВанХерк, изјави дека „нема да ги категоризирам како балони“ и „ги нарекуваме објекти со причина“.

Во меѓувреме, пред да биде срушен третиот објект, на социјалните мрежи со свој коментар се јави најпопуларниот уфолог на денешницата, Џорџо А. Цукалос, познат како продуцентот на мега-популарната документарна серија „Ancient Aliens“.

„Извештаите велат дека овие два објекта не покажуваат никаков вид на видлив моторен погон или видлив аеропрофил, што е потребно за да се покренат летала потешки од воздухот. Ако ги препрочитате извештаите за НЛО од 50-тите и 60-тите ќе видите дека ништо од ова не е ново и дека е познато и детално документирано“, напиша Швајцарецот на Facebook.

„Значи повеќе шпионски балони, што, повторно, не е изненадување. Само, кој шпионира? Ниту една земја не се одзва откако кинескиот балон беше соборен. Сето ова е многу возбудливо, како шпионски роман да се одвива во вистинскиот живот за сите да го видат“.

Претходно, Цукалос го коментираше и молкот на гувернерот на Алјаска за срушениот неидентификуван објект над оваа американска сојузна држава.

„Колатерален молк. Интересно е што гувернерот на Алјаска нема кажано ништо, ниту пак нешто е дополнително познато за синоќешниот (се мисли на саботата, заб. на прев.) настан и соборените остатоци. Има ли некој долу на терен да го пронајде она што беше срушено во планините Јукон? Ниту една земја не се јави дека леталото е нејзино. Ќе реагира ли претседателот“, напиша уфологот, предводник на теоријата дека вонземјани ја посетувале Земјата уште пред илјадници години и дека споделувале знаење со древните народи.

Инаку, документарна серија „Ancient Aliens“ од минатиот месец почна со емитување на својата 19-та сезона на каналот History.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе