Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Ако нема доволно витамини, минерали и вода, телото јасно ни дава знаци дека нешто ни недостига. Како да ги препознаете знаците кои укажуваат дека не внесувате доволно зеленчук?

Модринки

Ако забележите дека секој помал удар предизвикува модринки тоа може да значи дека ви недостасуваат одредени витамини. Недостатокот на витамин Ц може да предизвика повеќе модринки отколку што е нормално бидејќи витаминот Ц помага во зараснувањето и создавањето на колаген. Значи, збогатете ја исхраната со пиперки, брокула и карфиол бидејќи се богати со овој витамин.

Имате чувство на глад по оброкот

Ако забележите дека сте гладни еден или два часа по јадење, тоа може да значи дека во претходниот оброк не сте внеле доволно влакна.

Исцрпеност

Ако сте постојано уморни, а не знаете зошто е тоа така би требало да обрнете внимание на исхраната. Зеленчукот ги дава сите хранливи состојки потребни да ја зголемат енергијата кај луѓето.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Здравје

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Read more

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Read more

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Read more

Најчестите симптоми на корона кај оние кои биле вакцинирани, а потоа се заразиле

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе