Што ни се случува во телото кога пиеме кафе на празен стомак?

За многу луѓе, шолја кафе стана утрински ритуал без кој никогаш не го започнуваат денот.

Најчесто го пиеме на празен стомак, а како што предупредуваат диететичарите, можеби ова не е најдобрата идеја за нашето здравје, пренесува порталот Real Simple.

„Кафето на празен стомак може да стимулира прекумерно производство на стомачна киселина, што предизвикува голем број стомачни проблеми или рефлукс на киселина“, вели регистрираната диететичарка Кристина Маниан.

„Исто така, може да го стимулира производството на кортизол, хормонот на стрес во телото. Иако дел од кортизолот е важен за регулирање на шеќерот во крвта, крвниот притисок и метаболизмот, прекумерните количини во подолг временски период може да доведат до хипертензија, нерегулирани нивоа на шеќер во крвта и потенцијално да резултираат со развој на дијабетес и губење на густината на коските.

Исто така, диететичарката додава дека повремено пиење кафе на празен стомак не може да резултира со поопасни нуспојави, но препорачува да се земе некаква храна со првата шолја кафе, доколку е можно.

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе