Што ни се случува во телото кога пиеме кафе на празен стомак?

За многу луѓе, шолја кафе стана утрински ритуал без кој никогаш не го започнуваат денот.

Најчесто го пиеме на празен стомак, а како што предупредуваат диететичарите, можеби ова не е најдобрата идеја за нашето здравје, пренесува порталот Real Simple.

„Кафето на празен стомак може да стимулира прекумерно производство на стомачна киселина, што предизвикува голем број стомачни проблеми или рефлукс на киселина“, вели регистрираната диететичарка Кристина Маниан.

„Исто така, може да го стимулира производството на кортизол, хормонот на стрес во телото. Иако дел од кортизолот е важен за регулирање на шеќерот во крвта, крвниот притисок и метаболизмот, прекумерните количини во подолг временски период може да доведат до хипертензија, нерегулирани нивоа на шеќер во крвта и потенцијално да резултираат со развој на дијабетес и губење на густината на коските.

Исто така, диететичарката додава дека повремено пиење кафе на празен стомак не може да резултира со поопасни нуспојави, но препорачува да се земе некаква храна со првата шолја кафе, доколку е можно.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе