Скјерн го елиминираше Веспрем од Лигата на шампионите

Веспрем, 31 март 2018 (МИА) - Дански Скјерн го направи најголемото изненадување сезонава во ракометната Лига на шампионите, откако го елиминираше фаворизираниот унгарски тим Веспрем и се пласираше во четвртфиналето.

Веспрем не успеа да ја анулира негативата од седум гола од првиот осминафинален меч во Данска, иако реваншот во Унгарија го доби со 34:29.

Унгарците се обидоа уште од стартот на средбата да ја наметнат својата игра, но гостите не дозволија резултатски да се одвојат.

Резултатот во голема мера е благодарение на одличниот голман на данскиот тим, Тибор Иванишевиќ, кој во последните десет минути дури успеа да се запише во листата на стрелци.

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков имаше добра партија за Веспрем, при што реализира шест погодоци, како и неколку украдени топки и важни асистенции.

Скјерн во четвртфиналето ќе игра со подобриот од натпреварот меѓу Нант и Мешков Брест.

реклама

Ракомет

Поради позитивни случаи на коронавирус, Голден Арт КЛ7 во изолација

Read more

Вардар изгуби на гостувањето кај Мешков Брест

Read more

Талески: Да ја отвориме новата сезона со позитивен резултат

Read more

Кастратовиќ по денешната жрепка: Го посакувавме Кринс, фаворити сме

Read more

Спорт

  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе

Мурињо: Кејн мора да игра против Лејтон Ориент и Шкендија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Читај повеќе

Ракитиќ: Не бевме блиски пријатели со Меси

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити славеше на незгодното гостување кај Вулвс

Читај повеќе