Скопјанец нападнал полицајци кои го легитимирале за неносење маска

Синоќа вкупно 296 лица биле затекнати како неодговорно се однесуваат со тоа што не носеле заштитна маска. Еден од нив завршил во притвор откако физички ги нападнал полициските службеници кои го легитимирале.

Дваесет и едногодишниот Е.А. од Скопје синоќа бил приведен од полициски службеници од СВР Скопје, бидејќи при обид за негово легитимирање не носел заштитна маска, го навредувал и физички го нападнал полицискиот службеник.

Како што соопшти МВР, инцидентот се случил синоќа околу 22:30 часот во близина на училиште на ул. „Бранко Заревски“ во Скопје. По целосно документирање на случајот против пријавениот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Во текот на изминатото деноноќие (18/19.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 296 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со COVID-19.

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Каков секс сакаат жените?

Read more

Хроника

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Read more

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Read more

Приведено лицето што ѝ избега на затворската полиција пред Кривичен

Read more

Приведен 59-годишен маж, преку интернет намамувал малолетничка на обљуба

Read more
 

Вести

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Читај повеќе

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Читај повеќе

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Читај повеќе