1.МФЛ 2023/2024

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Филип Здравески
/ 13.04.2024 / 12:21

В недела од 15 часот под скопското сонце на нашиот најголем стадион силите ќе ги одмерат старите скопски ривали Работнички и Вардар.

Од дербито во март во Маџари; Фото: ФК Работнички Скопје

Фудбалска класика во Скопје. Велат: „Скопје навива за Вардар“, а другите враќаат: „Ама Дебар Маало живее за Работнички“. Ривалството кое трае од 1951 година полека чекори кој стотката - овој натпревар ќе биде пресметка број 96 помеѓу вечните скопски ривали.

Фудбалска класика за скопјани

Вардар и Работнички прв пат се сретнале во рамките на втората југословенска лига во сезоната 1951. Тогаш фудбалските сезони се играле календарски и траеле една календарска година, од пролет до есен. Победил поискусниот и постар Работнички, со 2:1, натпревар кој бил инспирација за драмата „Два спрема еден“ на познатиот писател Васиљ Илоски, издадена наредната 1952 година.

Работнички како поискусен клуб, формиран 1937 година и од корен, за разлика од Вардар кој бил создаден во 1947 со фузија на познатите скопски клубови Победа и Македонија, со истиот резултат го добил и вториот натпревар таа 1951 сезона. Таа сезона Работнички изборил пласман во најдобрата југословенска лига, па дуелите со помладиот градски ривал се свеле на Купот на Маршал Тито каде во третата пресметка Вардар бил убедлив со 3:0 во сезоната 1952/1953, кога сезоните почнале да се играат од есен до пролет, како што е и ден денес.

Ако во 50-тите играле често, во 60-тите поради натпреварувањето во различни лиги се сретнале само еднаш и повторно во титовиот куп. Во 70-тите само две сезони играле во иста лига, во втората ју лига, а голем вакуум настанува по сезоната 1977/1978 кога Работнички и Вардар 30 години ќе бидат во различни лиги и ниту фортуната во куп натпреварувањата нема да ги состави.

По независноста првите пресметки доаѓаат во сезоната 1998/1999 кога Работнички влегува во 1.МФЛ. Оттогаш скопското дерби е редовно, освен последните сезони кога Вардар беше второлигаш.

Статистиката за Вардар

„Црвено-црните“ статистички се подобри од „Црвените“. Од досегашните 95 дуели Вардар победил на 38, а Работнички на 33, додека 24 пати играле нерешено. И гол-разликата е на страна на Вардар со 124:108.

Оваа сезона по трет пат ќе се соочат, а Вардар изненадувачки беше подобар во првите два дуела и тоа со идентични 1:0, бодови кои и тоа како му се важни во борбата за опстанок. Но, лошите резултати и Работнички го внесоа во таа борба, па затоа овој натпревар ќе биде исклучително важен и за двата табора.

Од првата историска пресметка двата ривала се сретнале во вкупно 7 различни натпреварувања и тоа: 2. Југословенска лига, Куп на Маршал Тито, 1. Југословенска лига, Четврта зона, 1.МФЛ, Куп на Македонија и Суперкуп на Македонија.

Конечно на Градски

Иако сезонава веќе играа двапати, ниту еднаш не одиграа на својот домашен терен на Националната арена „Тодор Проески“. Првиот пат во 11-тото коло во октомври Арената беше затворена поради реновирање на тревникот, па Работнички како домаќин играше на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари, стадион кој Вардар и ден денес го користи за домашните натпревари. Навивачите на Вардар велат дека на овој црвено-црн тим повеќе му одговараат помалите димензии во Маџари, па не е изненадување што двапати досега го доби соседот кој, на хартија има подобар состав.

Сега Арената е подготвена, домаќин е Работнички, па скопското дерби конечно ќе се врати дома - каде што му е местото. А, од скопјани зависи колку полна ќе биде Арената. Домаќинот информираше дека за обичната публика ќе биде отворена јужната трибина, што значи дека силното сонце нема да ги грее скопјани бидејќи во тој период од денот Јужна е под сенка. Западната трибина Работнички ферски му ја отстапи на Вардар за неговите навивачи Комитите, кои треба да му дадат посебен шмек на дербито. За жал, одамна Работнички нема навивачка група откако се расформираа Романтичарите, а Легија V кратко траеше.

Картите ќе бидат достапни на денот на натпреварот од 12 часот на билетарницата на Градски, а се по багателна цела од само 100 денари. Да, така е - за стотче на дерби.

Ајде на стадион, играат Работнички и Вардар!

реклама

Фудбал

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Read more

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Read more

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе