Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) од денеска до 10 август ќе биде домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години.

Натпреварите ќе се играат во Скопје, во СЦ „Борис Трајковски“ и СЦ „Јане Сандански“ (и во помошната сала), а влезот за навивачите ќе биде слободен. Целосниот распоред може да се погледне тука.

На турнирот ќе учествуваат 32 репрезентации. Македонската репрезентација ќе игра во групата Б, заедно со Иран, Сенегал и Узбекистан.

Воведниот натпревар „Црвено-жолтите“ ќе го играат вечерва од 20:30 часот против Сенегал, по што ќе следуваат дуелите против Узбекистан, в недела, и против Иран на државниот празник 2 август.

Сите три натпревари од групната фаза македонските ракометарки ќе ги играат во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток во 20:30 часот.

Денеска веќе се одиграа два натпревара и тоа Црна Гора - Алжир 38:16 и Хрватска - Египет 31:33, додека Казахстан со службени 10:0 ја доби Индија откако оваа репрезентација не успеа на време да пристигне во Скопје.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Ракомет

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more

Црногорецот Добрковиќ нов ракометар на Вардар 1961

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе