„Скопје за Боуви“ - Види музика, слушни слика, добиј книга

Овогодинешната манифестација „Види музика, слушни слика, добиј книга“ што ќе се одржи во Градскиот парк на 23 јуни, ќе биде во знакот на легендарниот Дејвид Боуви.

„Годинава манифестацијата Види музика, слушни слика, добиј книга, којашто се одржува веќе девет години, ја посветуваме на британската музичка легенда Дејвид Боуви, односно Македонска филхармонија ќе изведува дел од многубројните негови хитови. Исто така, публиката ќе може да ужива во творењето на афирмираните ликовни уметници Ивана Младеновска и Агрон Абдули и секако ќе можат да си заминат дома со книгата на Мери Финиган „Психоделија во предградието- Дејвид Боуви и уметничката лабораторија во Бекенам“, истакна директорот на МКЦ, Златко Стевковски.

Директорот на Македонската филхармонија, Маја Чанаќевиќ со задоволство го најави нивното учество во реализацијата на оваа манифестација којашто годинава е посветена на мегаѕвездата Боуви.

Емин Џијан рече дека направиле хронолошка селекција на хитовите на Боуви и најави изведба на 15 хитови. Во изведба на композициите, кои овој пат ќе добијат поинаков и автентичен израз, освен  Македонската филхармонија ќе учествува и бенд, како и Женскиот хор при МКЦ.

На настанот на многубројната публика ќе им бидат поделени и 20 илјади примероци од книгата „Психоделија во предградието - Дејвид Боуви и уметничката лабораторија во Бекенам“ на Мери Финиган. Книгата зборува за самите почетоци на кариерата на Боуви, кога како 22-годишен музичар очајно се обидува да најде некој клуб во Лондон, каде што ќе може да свири. Мери Финиган пишува во прво лице, како тогашна негова пријателка и љубовница и ни дава директни сведоштва за периодот на Боуви за кој досега сме знаеле многу малку. 

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Read more

МК сцена

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Read more

Влатко Стефановски: Нас први нè укинаа и последни ќе ни дозволат да работиме

Read more

Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во МКЦ парк

Read more

Објавена првата книга за современа македонска музика на англиски јазик - „Press & Play“ на Ненад Георгиевски

Read more

Сцена

  • play_arrow

Римејкот на „Fresh Prince Of Bel-Air“ е во подготовки и не е каков што очекувате

Читај повеќе
  • play_arrow

Што мислат навистина Џејмс и Ларс од „Металика“ за Лејди Гага?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Читај повеќе

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе