Снимка од дрон открива што остана по пожарот во Нотр Дам

Познатата катедрала Нотр Дам во Париз преживеа огнена стихија која го шокира светот. На социјалните мрежи луѓето постојано објавуваат фотографии и видеа од пожарот и по пожарот.

Снимки од дрон откриваат во колкави размери бил пожарот, а фотографиите ги прикажуваат пламените јазици од кои е уништен дел од средновековната катедрала. Од чадот и димот изгледа како покривот да е целосно исчезнат.

„Нотр Дам се буди во пепел“, напишаа новинарите на Figaro, објавувајќи твит од две фотографии, една стара од Нотр Дам и една снимена утринава. Според податоците, сите уметнички дела спасени од катедралата се пренеси во Градското собрание, каде ќе бидат безбедни. Подоцна се планира да бидат преместени во Лувр. Околу катедралата се поставени камери и други уреди кои веднаш можат да предупредат на евентуална опасност.

реклама

Свет

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Read more

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

Read more

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Read more

Нови видеа

play_arrow

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more
play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more
play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more
play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Read more
play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more
play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Read more
play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more
play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more
play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more
play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more
play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more
play_arrow

Едноставни вежби за нозе за почетници

Read more