УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Предводникот на Манчестер Јунајтед е задоволен што неговиот тим игра во второто по ранг европско клупско натпреварување бидејќи на тој начин многу млади играчи добија шанса да осетат сениорски фудбал.

Солскјер и Гринвуд

Оле Гунар Солскјер гледа позитивни на настапите на „Црвените ѓаволи“ во Лига Европа. Неиграњето во Лигата на шампионите значеше дека во одредени натпревари Норвежанецот можеше да си дозволи комоција и да истрча со куп младинци во тимот, повеќе дебитанти. Така беше случај во натпреварот од фазата по групи против казахстанска Астана. Некои од тие играчи и ден денес добиваат шанса.

„Влеговме во сезонава умајќи на ум дека Лига Европа е одлична шанса за нас да освоиме трофеј, да стигнеме далеку во ова натпреварување. Но, истовремено и да им дадеме шанса на некои млади играчи што нам ни е перфекција“, вели Солскјер.

Вечерва од 21 часот Манчестер Јунајтед игра во четвртфиналето против дански Копенхаген. Доколку помине, во полуфиналето ќе го чека подобриот од дуелот помеѓу Вулверхемптон Вондерерс и Севиља.

„Мислам дека доколку бевме во Лигата на шампионите сезонава, што секако сите би сакале, можеби или најверојатно немаше да имаме можност да им дадеме шанса на играчи како Брендон Вилијамс или Мејсон Гринвуд. Многумина од момците кои сега почнаа да играат ќе имаат фантастични кариери“, смета тој.

Брендон Вилијамс

 „Лига Европа е створена и токму за тоа. Сѐ се врти околу тоа да го држите заедништвото во тимот, да имате група која работи заедно и им дава шанса на сите“.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе