Совети од експерти: Најлошата храна за бебиња што треба да ја избегнувате

На бебињата не им се потребни многу калории, но им требаат многу хранливи и здрави состојки. Сепак, одредена храна која им се нуди на бебињата сосема е нездрава, пишува Baby Center.

Станува збор за храна богата со калории, шеќери или соли и сиромашна со хранливи состојки. Овој прехранбен дефицит може да смета во нивниот развој, вели д-р Кристин Гербастат од Академијата за исхрана.

Токму затоа е важно да се знае која храна е најдобра за бебиња, а која треба да се избегнува.

Тврдата, леплива и крупна храна не е безбедна за мали деца, бидејќи со неа лесно може да се задушат. Немојте на бебето да му давате виршли, колбаси, големи парчиња месо или кашкавал, цело зрно грозје, пуканки, крупен свеж зеленчук, цели јаткасти плодови и семиња.

Ниту газирани пијалаци, тие апсолутно не содржат никакви хранливи состојки туку содржат многу шеќери и може да предизвикаат кариес, но и други проблеми со здравјето.

Истражување во САД покажа дека околу 14 проценти од 9-месечни деца јадат помфрит еднаш неделно. Таа бројка се зголемува на 40 проценти до дванаесеттиот месец што го прави пржениот компир меѓу главниот зеленчук што малечките го јадат и означува почеток на нездрави навики.

Од голема важност е да ја намалите количината на брза храна на менито на бебето и да му давате оброци подготвени од здрави состојки, без додавање на шеќер или сол. Здрав десерт адаптиран за мали деца е на пример печено јаболко, пасирано со малку цимет.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Здравје

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Read more

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Читај повеќе
  • play_arrow

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Читај повеќе
  • filter

Урнебесни пародии од фотографии на славни личности на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Читај повеќе

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе