SpaceX во април ќе го изврши првото орбитално тестирање на Starship

SpaceX планира во април да изврши орбитален тест на својата ракета од следната генерација наречена Starship.

Според планот на SpaceX, историската мисија треба да биде извршена кон средината или крајот на следниот месец, а место за лансирање е објектот Starbase во Тексас.

Компанијата успешно изврши wet dress rehearsal test на крајот на јануари, поради што извршниот директор Илон Маск рече дека може да следи орбитален тест во февруари или март. Сепак, датумот беше поместен.

Минатата недела Маск преку Twitter соопшти дека SpaceX ќе биде подготвен да го лансира Starship за неколку недели и дека тоа зависи од лиценцата на Федералната управа за авијација и дека очекува тоа да се случи во третата недела од април.

Starship е дел од плановите на SpaceX да испрати луѓе на Марс. За да го направи ова, компанијата развива вселенско летало од следната генерација кое на крајот ќе може повторно да се користи, значително намалувајќи ги трошоците и правејќи го патувањето до Црвената планета изводливо.

Ѕвездениот брод се состои од горната етапа висока 50 метри, наречена Starship, како и од масивен засилувач на првата фаза наречена Super Heyvy. Двете фази ги имаат новите ракетни мотори Raptor на SpaceX. Super Heavy има 33, а Starshio има шест Raptor мотори.

Горната етапа веќе ги заврши тестовите, но само до висина од 10 километри. За време на тие тестови, прототипот Starship изврши неколку импресивни маневри, но имаше и експлозии.

Орбиталниот тест планиран за април ќе биде првиот обид на SpaceX да испрати Starship во орбитата, а исто така ќе биде и првото лансирање на бустерот Super Heavy. Сепак, сето ова не значи дека Starship ќе стигне во орбитата. Маск неодамна изјави дека шансите за успех се приближно 50 проценти при првиот обид.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе