Среќен роденден, Никола Тесла

На денешен ден, 10 јули 1856 година е роден Никола Тесла, еден од најголемите умови на 20 век.

Заслужен е за 700 патенти од кои повеќе од 300 се заштитени во 27 земји на пет континенти. Умрел како сиромашен човек, но беше еден од најуспешните луѓе кои воопшто некогаш живееле. Се дружел со писателот Марк Твен и актерката Сара Бернар. За неговиот живот се снимени неколку филмови, а во еден од нив ликот на Тесла го толкува легендарниот Дејвид Боуви.

Пронајдоците на Тесла целосно го променија светот, без некои од нив денешната технолошка цивилизација не би постоела, особено не без пренос на електрична енергија.

По завршување на студиите по електротехника во Грац и кратко стажирање во Будимпешта и во Париз, Тесла се преселил во САД и станал американски државјанин во 1884 година. Во САД ги остварил најголемите научни потфати.

По неговата смрт за единствен наследник е прогласен неговиот внук Сава Косановиќ. Според желбата на Тесла, целата документација и личните предмети се пренесени во Белград, во 1951 година. Во музејот на Тесла има над 160.000 оригинални документи, повеќе од 2.000 книги и списанија, над 1.200 историско-технички експонати. Денешниот датум, 10 јули се обележува во Србија како Ден на науката.

Градот Филаделфија во Пенсилванија неговиот роденден го прогласи за официјален празник.

Според книгата „The Life and Times of Nikola Tesla – Biography of a Genius“, Тесла се откажал од јадење месо, а во еден период престанал да јаде цврста храна. Пиел топло млеко и напивки од артичок и целер, и јадел мед. Тврдел дека никогаш не спиел повеќе од 2 часа.

Според книгата „Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla“, еднаш работел 84 часа без спиење.

Тесла никогаш не се оженил. За одлуката животот да го мине како ерген говорел во интервју за Galveston Daily News во 1924 година.

„Отсекогаш сум мислел дека жената ги поседува оние деликатни квалитети на умот и на душата кои во тој поглед ја прават супериорна во однос на мажот. Ја поставував на возвишен пиедестал, фигуративно кажано, и по некои несомнено важни својства ја сметав за значително повисока од мажот. Ги обожавав стапалата на суштеството кое го воздигнав на таа висина и како секој вистински обожавател, се чувствував недостоен за неа. Сега нежната жена со благ глас каква што ја обожавав практично исчезна. На нејзино место дојде жена која мисли дека нејзин главен успех во животот е што повеќе да се изедначи со мажот - со облеката, со гласот, постапките, во спортовите, во сите достигнувања“, изјавил Тесла.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Живот

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе