Суперавтомобилот McLaren Speedtail за првпат претставен во живо

Новиот суперавтомобил на британската компанија за првпат се појави во јавност и беше забележан како излегува од зградата на McLaren во Вокинг. Иако љубителите на спортски автомобили повеќе би сакале да го видат новиот Speedtail на тркачката патека, засега ќе мора да се задоволат со кратко видео во кое се појавува овој нов ас на McLaren.

Speedtail е одговорот на McLaren за Bugatti Chiron, но за разлика од моделот на Bugatti кој се базира на сирова сила (1.500 коњски сили), моделот на McLaren користи аеродинамика за да ги подобри перформансите. Speedtail забрзува од 0 до 300 км/ч за само 12,8 секунди, додека максималната брзина која може да ја достигне е 402 км/ч.

реклама

Авто-мото

Нов проект: CityHawk, електричен летачки автомобил

Read more

Како звучи холандскиот 2G суперспортски D8 GTO JD70?

Read more

Гаража од соништата

Read more

Suzuki Jimny VS Dacia Duster: Кој е побрз на опасен терен?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Read more
play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Read more
play_arrow
коали

Спасените коали се враќаат во австралиската дивина

Read more
play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Read more
play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Read more
play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more
play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more