СУВ моделите „растураат“ на пазарот во Европа

Кросоверите и теренците (СУВ) постигнаа одлични продажни резултати во првите шест месеци од годината и сочинуваат повеќе од половина од вкупниот број на сосема нови автомобили продадени во Европа за прв пат досега.

Уделот на кросовери и теренци на пазарот порасна на 51 отсто, што претставува значителен скок во споредба со првата половина од 2022 година, кога изнесуваше 48 отсто. Податоците за продажба, составени од Dataforce, покажуваат дека продажбата се зголемила за 23 отсто во текот на првата половина на 2022 година на вкупно 3,37 милиони единици.

Гледајќи ја листата на топ 10 најпопуларни СУВ возила во првата половина од оваа година, моделот Y на Tesla е прв со 138.152 примероци, што е за дури 207 отсто повеќе во споредба со истиот период минатата година. Единствениот друг СУВ кој ја надмина границата од 100.000 беше T-Roc на Volkswagen, кој испорача 104.465 единици, што претставува зголемување од 32 отсто.

Toyota речиси влезе во одредена компанија со шестцифрена продажба бидејќи нејзиниот Yaris Cross продаде 96.849 единици. Ова е зголемување од 49 проценти.

Топ 10 ги заокружуваат VW TIguan, Dacia Duster, Hyundai Tucson, Peugeot 2008, Kia Sportage, Renault Captur и Ford Puma. Генерално, малите теренци беа најпопуларни на Стариот континент во првата половина од оваа година, со продадени 1.133.822 автомобили. По нив следат компактните теренци со 999.568 примероци и малите автомобили со 913.751 продадени примероци.

Сепак, тоа не значи дека „обичните“ автомобили бележат неуспех. Во првата половина од годината, Dacia Sandero беше продадена во 125.190 примероци, додека Opel Corsa, Peugeot 208 и Renault Clio исто така ја поминаа границата од 100.000 продадени автомобили.

Škoda Octavia имаше одлични шест месеци со испорачани 83.073 примероци, што е за 77,3 отсто повеќе откако VW Group ги реши проблемите со производството. Golf сè уште го победува својот попрактичен и поголем чешки братучед со 88.899 единици.

Некои производители изразија загриженост за судбината на малите модели, обичните автомобили или кросовери/СУВ возилата доколку стандардот Euro 7 стапи на сила во 2025 година во сегашната форма. VW предупреди дека приспособувањето на моторите со внатрешно согорување да ги исполнуваат построгите прописи ќе резултира со зголемување на цените, што ќе ги направи овие автомобили премногу скапи. Ова е причината зошто иднината на моделите како Polo и Fabia е неизвесна.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Авто новости

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Read more
 

Автомобили

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе

Како автомобилските гуми да ви траат подолго?

Читај повеќе