Светски автомобил на годината: Mazda MX-5 Miata

На саемот на автомобили во Њујорк се одржа доделувањето на награди за најдобар автомобил на годината во светот, а признанието му припадна на моделот Mazda MX-5 Miata.

Комисијата од 73 меѓународни новинари одлучи оваа година титулата да му припадне на компактниот кабриолет Mazda Mx-5. Покрај тоа, јапонскиот кабриолет ја освои и наградата за најдобар дизајн на годината.

Toyota Mirai, ја доби титулата за зелен автомобил на годината откако освои повеќе поени од BMW 330e, Chevroleta Volt, Toyota Prius и Volkswagen Passat GTE.

Audi R8 Coupe е прогласен за автомобил со најдобри перформанси, а конкуренција му беа Chevrolet Camaro, Honda Civic Type R, Mercedes-AMG C63 Coupe и Range Rover Sport SVR.

BMW Serija 7 ја доби титулата за најлуксузен автомобил на годината, а зад себе ги остави Audi Q7, Jaguar XF, Mercedes GLE Coupe и Volvo XC90.

 

 

реклама

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Авто новости

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Read more

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Автомобили

  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе