Баскија

Сепаратистите освоија рекорден број гласови на изборите во Баскија, но нема да дојдат на власт

Read more

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за првпат да победи на регионалните избори денеска во автономната шпанска заедница Баскија, потенција
Read more

По 4 години забранетата репрезентација на Баскија ќе одигра натпревар

Фудбалската репрезентација на Баскија, која се надева дека ќе стане членка на УЕФА и ФИФА, овој месец во Билбао ќе одигра пријателски натпревар со двократниот светски шампион Уругвај.
Read more

Баскијците организираа голем протест, сакаат поголема автономија: Ова е историја!

Околу 28.000 демонстранти излегоа на улиците на Билбао, баскиски град во северна Шпанија, барајќи статус на „нација“ за Баскија.
Read more

Малцинските проблеми на Шпанија

Внатрешните проблеми на Шпанија, за оние кои не ги познаваат, стануваат појасни откако ќе се погледне картата на државата со обележани јазиците кои се зборуваат покрај шпанскиот.
Read more

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Франција денеска одлучи да го екстрадира во Шпанија лидерот на поранешната баскиска сепаратистичка група ЕТА, Хосе Антонио Урутикоечеа (69), обвинет дека ја финансирал оружената група преку кафулиња во кои се собирале заговорници за незави
Read more

Баскиска сепаратистичка партија со честитки до Левица

Баскиската социјалистичка партија Sortu, која се залага за отцепување од Шпанија, упати честитки до нивната идеолошки братска македонска партија, Левица.
Read more
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more