историја

Кратка историја на најпознатата библиотека - во Александрија

По доаѓањето на власт на династијата Птоломеи во Александрија, тие одлучиле да стекнат престиж. А како тоа било можно?
Read more

Древни мистерии: Статуа на Буда откопана во староегипетско пристаниште

Вереника била пристаништен град на Црвеното Море, чија значајна местоположба многу рано ја увиделе владетелите на македонската династија Птоломеи - во неа се спојувале трговските рути на Египет и Етиопија со Сирија и Индија.
Read more

Древна ДНК ги откри причините зошто бил изграден Кинескиот ѕид

Древното царство Шјонну (匈奴/Xiōngnú) доминирало на азиските степи три века од 200 година п.н.е.
Read more

Зошто Да Винчи и Ботичели додавале жолчки во маслените бои?

Иако можеби не ги разбирале хемиските процеси што се случуваат при додавањето на жолчката, тие знаеле што прават, тврдат научниците.
Read more

Римска легија против средновековни витези - кој би победил?

Доколку детално се анализира системот на организација на римската војска и се спореди со оној што постоел во средниот век во Западна Европа, одговорот е лесен.
Read more
play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Ако сте се запрашале како звучеле јазиците што ги зборувале Аристотел, Гај Јулиј Цезар, Рамзес II или мистериозните келтски свештеници друиди, тогаш оваа статија е за вас.
Read more
play_arrow

Архивски видео снимки од Скопје во 40-тите

Јутјуберот Скопски Фандандо објавио краток клип со видео материјал снимен во Скопје во 40-тите години на минатиот век кој прикажува како изгледал просторот околу Камениот мост во македонската престолнина.
Read more
filter

Приказна за поетот Д'Анунцио и создавањето на познатото Скудето

Сите љубители на калчото знаат што значи Скудето. Но, ретко кој знае како тоа настанало, а уште помалку дека зад него се крие познат поет.
Read more

Што знаеме за приватниот живот на Александар Македонски?

Сѐ што денес знаеме за неговиот приватен живот доаѓа од античките извори.
Read more

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Милениуми пред човекот да стапне на Месечината, таа била предмет на обожавање и проучување од страна на различни народи.
Read more
filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Интересни факти за Картагина, еден од најбогатите и најмоќните градови на антиката.
Read more
filter

Како настанал кроасанот?

Дали знаете како ова печиво станало едно од најомилените пекарски производи во светот?
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more