James Webb

Револуционерниот телескоп James Webb пристигна на својата дестинација во вселената

Вселенскиот телескоп James Webb на НАСА, кој треба да обезбеди нови сознанија за најраните фази на вселената, вчера пристигна на својата дестинација во орбитата околу Сонцето, на околу милион и пол километри од Зе
Read more
play_arrow

Снимка на телескопот James Webb на патот до L2

Ноќта помеѓу 27 и 28 декември, кога небото над опсерваторијата накратко се осветли, новиот телескоп доби можност веднаш да се покаже.
Read more
play_arrow

Погледнете како изгледаше лансирањето на најмоќниот телескоп во светот

Најмоќниот телескоп во светот James Webb, вреден 10 милијарди долари, беше лансиран пред два дена од Француска Гвинеја.
Read more
play_arrow

НАСА се подготвува со децении за лансирањето на најмоќниот телескоп во светот

НАСА се подготвува за голем потфат, во орбитата на Земјата наскоро треба да се најде најмоќниот телескоп во светот.
Read more
play_arrow

По многу одложувања, телескопот James Webb ќе биде лансиран на 24 декември

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST), чие лансирање беше одложувано многупати, треба да биде лансиран на 24 декември, потврдија вчера НАСА и Arianespace.
Read more
play_arrow

Како телескопот James Webb ќе го трансформира нашето место во универзумот?

Вселенскиот телескоп James Webb на НАСА веројатно е една од најочекуваните вселенски мисии во модерното време.
Read more

НАСА го одложи лансирањето на телескопот James Webb

Американската вселенска агенција НАСА го одложи лансирањето на вселенскиот телескоп James Webb за 22 декември.
Read more

НАСА се подготвува за лансирање на вселенскиот телескоп James Webb

По низа проблеми и одложувања, се ближи лансирањето на вселенскиот телескоп James Webb на НАСА. Американската вселенска агенција потврди дека се извршени последните тестови.
Read more
play_arrow

НАСА повторно го одложи лансирањето на James Webb

Американската вселенска агенција долго време се подготвува за лансирање на вселенскиот телескоп James Webb, но лансирањето закажано за 31 октомври повторно е одложено.
Read more
play_arrow

Како телескопот James Webb ќе открива вонземски живот во вселената?

Вселенскиот телескоп James Webb на НАСА веројатно е една од најочекуваните вселенски мисии во модерното време.
Read more
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more