коронавирус македонија

Нови 865 случаи на COVID-19 од 2.889 тестирања, 25 починати

Во последните 24 часа се направени 2.889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на COVID-19.
Read more

Во прилепската болница има 30-ина слободни кревети и доволно персонал, стигнуваат волонтери матични лекари

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со COVID-19.
Read more

Што значи кризна состојба на територија на целата држава?

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на р
Read more

899 казни за неносење заштитна маска

Read more

Нови 386 случаи на COVID-19 од 2.267 тестирања

Во последните 24 часа се направени 2.267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на COVID-19.
Read more

83 нови случаи и 146 оздравени од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 539 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на COVID-19.
Read more

Трицифрени бројки на новозаболени и оздравени, Филипче оценува дека ситуацијата е стабилна

Здравствените власти вчера повторно регистрираа трицифрена бројка на новозаболени од COVID-19 во земјава, но висока е и бројката на оздравени пациенти.
Read more

Штипското Инфективно одделение се прошири и на одделот за Неврологија

Штипското Инфективно одделение од вчера попладне официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓа во истата зграда.
Read more

Вчера 461 лице фатено без заштитна маска

Во последните 24 часа 461 лице на територијата на Македонија биле санкционирани поради неносење на заштитна маска.
Read more

ДСЗИ го запре извршувањето на решенијата за самоизолација и карантин

Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера донесе одлука со која се запира извршувањето на сите решенија донесени од овој орган во периодот од 13 до 25 јуни 2020 за ставање на лица под здравствен надзор и домашна изолација кои влег
Read more

Се бара олеснување на мерките за заштита од COVID-19 за печалбарите

Скопје, 17 јуни 202 (МИА) – Министерството за економија ќе побара од Комисијата за заразни болести да ги олесни протоколите за доаѓање на печалбарите во земјава во текот на летово, но Владата ќе ги усвои предлозите на Комисијата бидејќи ти
Read more

Казнети 1.022 лица за неносење маска

Во последните 24 часа дури 1.022 неодговорни граѓани биле затекнати без заштитна опрема, додека 231 лице добило решение за изолација.
Read more
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more