Кристофер Колумбо

Шпански научници сакаат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција

Шпански научници ја отворија гробницата на свештеник од 15 век и ги ексхумирале неговите коски во обид да ја тестираат теоријата дека Кристофер Колумбо потекнувал од северозападниот шпански регион Галиција, а не
Read more
5 ноември 1492, Колумбо ја откри пченката
filter

5 ноември 1492, Колумбо ја открил пченката

Морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запишал дека на денешен ден пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа била пченката која потоа се пренела и во Европа.
Read more
filter

12 октомври 1492: Колумбо стигнал до Новиот свет

Откако пловел преку Атлантикот, италијанскиот истражувач Кристофер Колумбо на денешен ден здогледал остров од Бахамите, верувајќи дека тоа е Азија.
Read more
filter

17 април 1492, Колумбо се договорил со шпанскиот крал да бара нов пат до Индија

Италијанскиот морепловец Кристофер Колумбо (Кристофоро Коломбо) потпишал договор со шпанскиот крал Фернандо за финансирање на неговата мисија во потрага по нов пат за Индија.
Read more

Мексико Сити ја менува статуата на Колумбо со лик на староседелка

Статуата на Кристофер Колумбо среде Мексико Сити ќе биде заменета со отелотворение на жена староседелка, соопштија властите во пресрет на 200-годишнината од независноста на Мексико.
Read more
play_arrow
filter

Вандализирана статуата на Колумбо во Ричмонд

Демонстрантите во Вирџинија ја сквернавеа статуата на морепловецот Кристофер Колумбо, човекот кој несакајќи ја откри Америка и кој во Европа се смета за херој.
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more