трансплантација

МЗ: Во тек се две трансплантации на бубрег од починат донор

Министерството за здравство информира дека во моментов на Клиниката за урологија во тек се две трансплантации на бубрег од починат донор.  
Read more

Успешно извршена четврта трансплантација на срце

Извршена е уште една успешна трансплантација на срце, која е четврта во земјава од минатиот мај.
Read more

МЗ: Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро.
Read more

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со семејството на Верица, младата девојка која трагично го загуби животот, а нејзиното семејство ги донираше органите и досега се спасени три животи.
Read more

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

За првпат во историјата на македонското здравство на Клиниката за ортопедски болести е направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор.
Read more

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Пациентот кој денеска го прими срцето од донор е на возраст од 22 години и има сериозно заболување кое го оштетува срцето, соопштија од Министерството за здравство.
Read more

Успешна трансплантација на срце кај 22-годишно момче

Неколку часа по полноќ на Клиниката за кардиологија зачука новото срце на 22-годишно момче од донор од девојка на слична возраст која починала како последица од сообраќајка.
Read more

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Министерот Венко Филипче преку социјалните медиуми ја запозна јавноста со Лилјана (42), Христијан (19) и Емри (27), тројцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег.
Read more

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

На Универзитетската клиника за нефрологија од 2017 година, досега, извршени се 55 трансплантации на бубрези.
Read more

Направена нова кадаверична трансплантација, двајца пациенти добија бубрег од починат донор

На Клиниката за урологија утрово беа експлантирани два бубрега од 46-годишен пациент кај кој вчера беше потврдена мозочна смрт, информира Министерството за здравство.
Read more

Филипче: Утрово го посетив Иван, изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и јавноста

Скопје, 24 мај 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце.
Read more

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Скопје, 23 мај 2020 (МИА) – Првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more