Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Сексот може да го подобри расположението, да ги ублажи стресот и депресијата, да го зајакне имунитетот и да ги подобри односите со партнерот.

Малку работи на овој свет се толку недоволно разбрани како женскиот оргазам. Иако постигнавме напредок во однос на стигмата на женското задоволство, сепак не зборуваме доволно за тоа, а тоа го поткрепува и фактот дека има многу малку научни истражувања кои би ги потврдиле психофизичките придобивки од женскиот оргазам.

Придобивките од машкиот оргазам се многу јасни. Репродуктивно, служи за оплодување на жената. Машкиот оргазам, значи, има еволутивна придобивка и токму затоа е истражуван „долж и попреку“. Не е проблем да се зборува за тоа, не е табу тема и јасно можеме да кажеме дека е добар, корисен и пожелен.

Жените не мора да доживеат оргазам за да забременат, но има некои докази кои сугерираат дека тоа е одлично за плодноста.

Иако нема конкретни докази кои точно ќе ни покажат за што е добар женскиот оргазам, добро е познато дека задоволството е корисно за здравјето на секоја жена.

Женскиот оргазам има многу повеќе придобивки за нашето ментално здравје. Пријатниот секс може да го подобри расположението, да го ублажи стресот и депресијата, да го зајакне имунитетот и да ги подобри односите со партнерот.

Иако постојат безброј начини на кои жената може да достигне кулминација, една неодамнешна студија на Универзитетот во Прага потврди дека постојат три типа на женски оргазам: бран, лавина и вулкан.

Учесниците во студијата користеле блутут вибратор за да ја детектираат силата на контракции во карлицата. Вибраторот собирал податоци за движењата на мускулите во моментот на оргазам и на овој начин истражувачите идентификувале три типа на оргазми и ги именувале според природните појави на кои личат.

Бран

Истражувачите заклучиле дека ова е најчестиот тип на женски оргазам. За да доживее жената „бран на задоволство“, не мора да биде премногу возбудена, а тоа можеме да го препознаеме по постојаното затегнување и опуштање на мускулите. Речиси половина од учесничките забележале бранови на оргазам, а некои рекле дека дури можат да ги контролираат. Кога жената ќе доживее ваков облик на оргазам, таа лесно може да го доживее без да реагира на него.

Вулкан

Како што сугерира името, вулканскиот оргазам е многу поексплозивен и попријатен. Започнува со акумулација на бранови со мала напнатост во карлицата, која потоа се крева рамномерно, а потоа се спушта во точката на интензивна кулминација. Затоа, кога ќе помислите дека сте кулминирале, продолжете со стимулација на клиторисот. Тогаш ќе има експлозија од задоволства.

Лавина

Овој облик на оргазам има најголема карлична напнатост и дава најинтензивно задоволство. Тоа го доживуваат жени кои го познаваат своето тело, имаат чести сексуални односи и често мастурбираат. Сексуалните терапевти истакнуваат дека секоја жена може да научи како да го доживее овој облик на оргазам и дека е одличен за здравјето на жените, а се користи дури и во некои терапии кои помагаат при ментални болести.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе