Тамара Котевска: Сега ни треба вистината за да ја преживееме целата бесмислена уметност

Режисерите на „Медена земја“, Тамара Котевска и Љубо Стефанов, како и продуцентот Атанас Георгиев, присуствуваа на настан за претставување на документарците номинирани за Оскар годинава, во организација на Американската академија за филмска уметност и наука.

Настанот се одржа во текот на неделата пред доделувањето на Оскарите на 9 февруари.

Во категоријата Најдобар документарен филм „Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација од 159 документарци. Конечно, филмот беше номиниран заедно со American Factory (кој го освои Оскарот во оваа категорија), The Cave, The Edge of Democracy и For Sama.

Кинематографијата за филмот кој исто така беше номиниран и за Најдобар странски филм, е на Фејми Даут и Самир Љума.

Пред претставувањето на документарецот, Котевска сподели едно лично видување за состојбата на уметноста, а поконкретно филмската уметност.

„Завршија времињата кога на овој свет му требаше уметност за да ја преживее вистината. Сега сметам дека нештата се променија. Сега навистина ни треба вистината за да може да ја преживееме целата бесмислена уметност што ни го одзема вниманието“, рече Котевска во воведниот говор.

Во продолжение погледнете ја снимката од настанот на кој се претставија екипите на номинираните документарци. Обраќањето на екипата на „Медена земја“ почнува во 1:50:30.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Филм & ТВ

Погледнете го трејлерот за новиот филм „Love and Monsters“ со Дилан О’Брајан

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„Tenet“ заработи над 250 милиони долари на светскиот бокс-офис

Read more

Ново реално шоу, главна награда – лет во вселената

Read more

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот филм „Love and Monsters“ со Дилан О’Брајан

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмудрите зборови на Милан Младеновиќ што важат и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

„Њу ордер“ се пофалија со наградата од фестивалот Скопје Синема Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

„Tenet“ заработи над 250 милиони долари на светскиот бокс-офис

Читај повеќе

Ново реално шоу, главна награда – лет во вселената

Читај повеќе

Два дена „Тивко кино“ на Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Награди Еми 2020: Без црвен тепих, гламур во пижами

Читај повеќе

Премиера на „ТМ“ – македонскиот филм снимен со 0 денари буџет

Читај повеќе