Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Пациенти кои оздравеле од COVID-19 пријавиле дека со недели, па и месеци по оздравувањето уште чувствуваат тешки последици и тегоби од болеста.

Хроничен умор, потешкотии во дишењето, болки во мускулите, поспаност по цел ден и вложување огромен напор за качување по скали, се дел од овие последици.

Истражувањето што го спроведоа лекари од клиниката Џемели во Рим, Анџело Карфи и Роберто Бернабеи, испитувале 150 пациенти кои ја прележале заразата со коронавирусот, објави Europe Today.

Од испитаниците, 87 потврдиле дека имаат најмалку еден од пост-ковид симптомите, а најчесто умор и проблеми со дишењето, а некои пријавиле и психолошки проблеми – одреден број пациенти по оздравувањето покажале знаци на посттрауматски стрес.

Речиси сите испитаници имале проблеми со апетитот и намалена мускулна маса.

„COVID-19 е нова болест и засега ги знаеме симптомите, но малку се знае за последиците и токму затоа го спроведовме ова истражување кое сметаме дека е многу важно“, вели д-р Карфи.

Докторите истакнуваат дека многу позитивен резултат од истражувањето е што се покажало дека болеста не оставила трајни последици на белите дробови, црниот дроб, очите и срцето кај пациентите.

На пациентите им се препорачува по оздравувањето да прават редовни прегледи на внатрешните органи и да побараат психолошка помош ако им е потребно.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе