Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla соопшти дека ја затворил 2022 година со најголем профит откако е основан, и покрај високата инфлација, забавената економија и тешкотиите во снабдувањето.

Нето добивката на компанијата на Илон Маск се зголеми повеќе од двојно минатата година, скокна на 12,6 милијарди долари, според деловниот извештај објавен во средата по затворањето на берзата.

Вкупните приходи се зголемија за 51 отсто на 81,5 милијарди долари. Нето добивката во четвртиот квартал забележа речиси ист процентуален скок, достигнувајќи 3,7 милијарди долари, исто така највисоко ниво откако Мартин Еберхард и Марк Тарпенинг ја основаа компанијата во 2003 година.

Еберхард тогаш изјави дека сака да изгради „производител на автомобили кој исто така ќе биде технолошка компанија“, издвојувајќи ги „батериите, компјутерскиот софтвер и патентираниот мотор“ како клучни елементи.

Вкупните приходи се зголемени за 37 отсто во четвртиот квартал од минатата година, на 24,3 милијарди долари. Во 2023 година, Tesla сака да го прошири производството „што е можно поскоро“, за 50 отсто, потврдувајќи ги претходните планови, се вели во извештајот објавен вчера.

Неодамна ја намалија цената на возилото, па инвеститорите стравуваа дека побарувачката може да попушта. Стравувањата уследија по одлуката на Маск минатата година да го финансира преземањето на Twitter во вредност од 44 милијарди долари со продажба на блок акции на Tesla. Во таков амбиент, акциите на Tesla минатата година завршија во минус за 65 проценти.

Remote video URL
Тагови
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе