Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla соопшти дека ја затворил 2022 година со најголем профит откако е основан, и покрај високата инфлација, забавената економија и тешкотиите во снабдувањето.

Нето добивката на компанијата на Илон Маск се зголеми повеќе од двојно минатата година, скокна на 12,6 милијарди долари, според деловниот извештај објавен во средата по затворањето на берзата.

Вкупните приходи се зголемија за 51 отсто на 81,5 милијарди долари. Нето добивката во четвртиот квартал забележа речиси ист процентуален скок, достигнувајќи 3,7 милијарди долари, исто така највисоко ниво откако Мартин Еберхард и Марк Тарпенинг ја основаа компанијата во 2003 година.

Еберхард тогаш изјави дека сака да изгради „производител на автомобили кој исто така ќе биде технолошка компанија“, издвојувајќи ги „батериите, компјутерскиот софтвер и патентираниот мотор“ како клучни елементи.

Вкупните приходи се зголемени за 37 отсто во четвртиот квартал од минатата година, на 24,3 милијарди долари. Во 2023 година, Tesla сака да го прошири производството „што е можно поскоро“, за 50 отсто, потврдувајќи ги претходните планови, се вели во извештајот објавен вчера.

Неодамна ја намалија цената на возилото, па инвеститорите стравуваа дека побарувачката може да попушта. Стравувањата уследија по одлуката на Маск минатата година да го финансира преземањето на Twitter во вредност од 44 милијарди долари со продажба на блок акции на Tesla. Во таков амбиент, акциите на Tesla минатата година завршија во минус за 65 проценти.

Remote video URL
Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Авто новости

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Read more

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Read more

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе

Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Читај повеќе
  • filter

Пристигна: Новиот Volkswagen Tiguan има што да покаже

Читај повеќе

Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Читај повеќе