Том Круз е најплатениот холивудски актер, заработува 7 илјади долари по изговорен збор

Том Круз е најплатениот актер во Холивуд, а земајќи ја предвид неговата заработка во текот на кариерата, објавена е и сумата што ја заработува по изговорен збор.

Актерските вештини на Круз во комбинација со неговата деловна острина и продукцијата на неговите сопствени филмови како „Mission Impossible“ му овозможија да добие процент од профитот, наместо само фиксна плата, од многу блокбастери во кои тој глумеше - со што се најде на врвот на листата на најплатените актери во Холивуд.

Помага и податокот дека тој е едно од оние имиња кои прават повеќе за промоција на филмот од сите други карактеристики.

Веб-страницата Casumo наведува дека, врз основа на досегашната заработка - не вклучувајќи го продолжението на „Top Gun“, Круз заработува 7.091 долари по збор, што во превод значи 205.639 долари за 10 секунди дијалог.

Актерите на второто и третото место, Курт Расел и Џони Деп, заработуваат „само“ 5.682 долари и 4.877 долари по изговорен збор. Кога станува збор за актерките, Камерон Дијаз, која сега е во пензија, „заостанува“ со 4.637 долари по збор.

Casumo не ги открива точните методи за пресметување на заработката, но ја зема предвид целата кариера на еден актер. Исто така, во пресметките за Круз не е вклучена заработката од филмот „Top Gun: Maverick“ кој излезе минатата година.

„Top Gun: Maverick“ не само што беше еден од најдобрите филмови во 2022 година, туку и еден од најпрофитабилните, со заработка од 1,489 милијарди долари со буџет од само 170 милиони долари. Следствено, заработката на Круз по збор до овој момент е веројатно повторно зголемена.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Филм & ТВ

Официјален трејлер за романтичниот крими трилер Locked In

Read more

Келси Грамер месецов испишува историја за најдолго игран ТВ лик

Read more

Netflix повторно поскапува

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Официјален трејлер за романтичниот крими трилер Locked In

Читај повеќе
  • play_arrow

Келси Грамер месецов испишува историја за најдолго игран ТВ лик

Читај повеќе

Netflix повторно поскапува

Читај повеќе
  • play_arrow

Бендот U2 прв одржа концерт во импресивната сала Sphere во Лас Вегас

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Laibach: Украинците ни го откажаа концертот оти сметаме дека Русија е главниот, а не единствениот агресор

Читај повеќе
  • play_arrow

Анистон ја откри тајната на својот изглед - секојдневно следи неколку правила

Читај повеќе
  • filter

Памела Андерсон изненади со природниот изглед, во јавноста се појави без шминка

Читај повеќе
  • play_arrow

Џејмс Бонд, направи место: Прв трејлер за шпионскиот филм со Хенри Кавил

Читај повеќе