Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Доналд Трамп одржа два говора во саботата во кои ги повика христијанските поддржувачи да излезат на гласање и да гласаат за него последен пат и се обидува да ги придобие црните гласачи во Филаделфија со ветувања дека ќе го поправи градот „уништен од крвопролевање“ иако податоците покажуваат пад на насилниот криминал.

Доколку биде избран во ноември, рече републиканскиот претседателски кандидат на митингот од неколку илјади луѓе на Универзитетот Темпл во Филаделфија, дека ќе ѝ даде „имунитет“ на полицијата да ја врши својата работа и ќе „распредели“ федерални средства за градовите кои се борат против насилството.

Трамп ги отфрли како „лажни“ статистиките на ФБИ кои покажуваат понатамошен пад на стапката на насилен криминал и убиства на национално ниво во првите три месеци од 2024 година и го обвини демократскиот претседател Џо Бајден дека лаже за податоците.

„Под администрацијата на Трамп, ќе го вратиме законот, редот и безбедноста на нашите улици“, рече тој.

Ветувањето за борба против криминалот беше дел од поголем терен за црнците и Хиспанците, кои сочинуваат повеќе од половина од населението во градот.

Кампањата на Трамп беше поттикната од некои анкети кои покажаа дека тој може да се стекне со тие гласачи овој изборен циклус.

Како што тоа често го прави, Трамп ги прикажа илегалните имигранти во земјата како опасни и дека го оптоваруваат системот. Тој тврдеше, без да обезбеди докази, дека им ги одземале работните места на афроамериканските и латиноамериканските работници.

Трамп има мали шанси да ја освои Филаделфија, која Бајден ја освои лесно во 2020 година, но тој се надева дека ќе ја намали разликата во регионот, што е клучно за резултатот во Пенсилванија, кој би можело да се сврти кон републиканците или демократите.

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата претседателска дебата за 2024 година во Атланта в четврток.

За време на предмитинг во Филаделфија, Трамп им кажа на приврзаниците дека знае кого планира да избере за потпретседател и дека таа личност најверојатно ќе биде на дебатата, покажа видеото објавено на социјалните мрежи од портпаролот на кампањата.

На настанот претходно во саботата во Вашингтон, организиран од конзервативната христијанска група Коалиција Вера и слобода, поранешниот претседател ги повика верниците да излезат на гласање во ноември и да гласаат за него последен пат.

„Христијаните одат во црква, но не гласаат толку многу. Ја знаете моќта што ја имате кога би гласале“, рече Трамп. „Треба да излезете и да гласате. Само овојпат. Не мора да гласате за четири години, во ред? Не гласајте за четири години, не ми е гајле“, рече тој.

Трамп накратко се осврна на политички чувствителното прашање на абортусот, повторувајќи го својот став дека ограничувањето на процедурата треба да зависи од гласачите на основа од држава до држава.

„Како Роналд Реган, верувам во исклучоци за животот на мајката, силување и инцест“, рече Трамп. „Треба да го следите своето срце. Мора да запомните и дека треба да победите на изборите“, рече тој.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Свет

Turkish Airlines воведува неограничен Wi-Fi на сите авиони до крајот на 2025 година

Read more

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Read more
 

Вести

Turkish Airlines воведува неограничен Wi-Fi на сите авиони до крајот на 2025 година

Читај повеќе

По цели две недели борба изгаснат пожарот на Серта

Читај повеќе

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе