Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Макфакс
/ 14.04.2024 / 10:00

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека иранскиот напад врз Израел никогаш немаше да се случи доколку тој сè уште беше претседател.

„Израел е нападнат. Ова никогаш не требаше да се случи. Ова никогаш не би се случило кога би бил претседател“, напиша Трамп на својата социјална мрежа TruthSocial.

Урсула фон дер Лајен го осуди иранскиот напад врз Израел

Трамп тврди дека американскиот претседател Џо Бајден снимил видео говор во врска со иранскиот напад, но дека снимката не е објавена на повик на неговите соработници.

Иранските воздушни сили претходно соопштија дека истрелале стотици беспилотни летала и десетици крстаречки и балистички ракети кон Израел како одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск, Сирија.

Земјите во регионот го затворија својот воздушен простор, а некои прогласија вонредна состојба.

Во меѓувреме, мисијата на Иран во Обединетите нации објави дека нападот „може да се смета за завршен“, нагласувајќи дека одговорот на Техеран ќе биде „многу поостар“ доколку „израелскиот режим направи уште една грешка“, пренесува Танјуг.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Свет

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Read more

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Read more

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Read more

Што сака Путин на Балтикот?

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе