Фудбал

Тренерот го седна Мбапе на клупа: Јас сум шеф!

18. април 2019 - 14:55 | А.С.

Тренрот на ПСЖ, Томас Тухел, го исфрли Килијан Мбапе од екипата за натпреварот против Нант.

На крајот, ПСЖ без еден од своите најдобри играчи изгуби со 2:3 и остана без титула.

Французинот беше избркан од првата постава на ПСЖ поради неговите коментари по тешкиот пораз од Лил од 5:1.

Мбапе рече дека на екипата ѝ недостигало карактер на теренот и дека момците изгледале како аматери. Потоа додаде уште некоја навреда за судијата.

По овој пораз, новинарите побараа од Тухел објаснување зошто решил да го седне Мбапе на клупа.

„Тоа е моја одлука, јас сум шеф. Не морам ништо никому да објаснувам. Ова е моја екипа и одлуката беше донесена по разговор со играчот“, одговори Тухел.

Коментирај