Три грешки кои ги правите на социјалните мрежи, а можат скапо да ве чинат

Секој од нас има објавено по некој смешен или бесмислен статус од пред неколку години или фотографија којашто не ве прикажува во најдобро светло.

Елиза Киркбај, регионална директорка на компанијата Hays, откри кои грешки ги прават луѓето на социјалните мрежи, а кои можат да ги чинат скапо, како на пример да не ја добијат саканата работа.

Да, точно е дека Facebook профилот е ваша лична работа, но многу работодавачи, посебно од поголемите компании, пред да вработат некого ги разгледуваат и неговите активности на социјалните мрежи со цел да дознаат повеќе за потенцијалниот кандидат.

Киркбај предупредува на кои грешки треба да внимавате:

1. Несоодветна содржина

Како општо правила Елиза наведува дека не би требало да објавувате каква било навредлива содржина на социјалните мрежи. Тоа може да вклучи коментари кои би се толкувале како расистички, хомофобни, порнографски, сексистички или екстремни во која било смисла.

2. Пречести објави

Без оглед на тоа колку уживате во објавувањето фотографии од какво кафе пиете или секојдневни селфи фотки, Елиза предупредува дека потенцијалните работодавачи тоа може да го протолкуваат погрешно. Тоа може да биде знак дека личноста минува премногу време онлајн и дека тоа му го привлекува вниманието од работата.

Ако веќе не може да се воздржите, барем имате опција содржината што ја објавувате да биде приватна.

3. Претходни работни искуства

Една од првите работи кои потенцијалниот работодавач ги гледа на социјалните мрежи е вашата историја на вработувања. Затоа е добро да напишете точни и прецизни информации, а не на пример да пишува дека сте работеле во Google, а тоа не е вистина.

Какви било противречности во однос на тоа што сте навеле во CV би можеле да го натераат работодавачот да ве одбие.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Живот

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Дали ви е тешко да се концентрирате на работа? Овие совети ќе ви помогнат

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе