Трик како да го сварите компирот побрзо

Варениот компир е еден од најпопуларните прилози, од него се прави компир салата која е одличен избор со морска риба или морски плодови.

Одлично оди и со месо, како на пример ќофте во доматен сос или направен како пире.

За да се свари компирот потребно е малку време, но искусни готвачи открија тајна што да направите за овој зеленчук побрзо се свари. Трикот е едноставен, пред да го ставите во тенџере излупете го компирот и ставете го во чист мијалник. Пуштете да тече студена вода.

Компирот може да стои во сад со ладна вода, но е подобро ако е под млаз. Така треба да постои неколку минути.

Потоа компирот може да го ставите да се вари. Тоа што бил под млаз ледена вода ќе помогне побрзо да се свари. Овој трик ќе го подобри вкусот на компирот, бидејќи нема да биде скробест.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Read more

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Read more

Пилешко со дуња - заборавен југословенски рецепт

Read more

За совршена кајгана во јајцата додадете лимон

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе