Трик со кој храната нема да се залепи за тавата

Винскиот прашок за печиво се покажа како одлично средство за чистење на тврдоглавите наслаги на тавите или тенџерињата што се создале бидејќи храната се залепила на нив.

Трикот со вински прашок за печиво го покажа гурманот и експерт за чистење кој има профил на TikTok наречен „Let's Eat“.

Откри дека храната не треба да се лепи за тавата ако е доволно топла и мрсна, а за да го проверите тоа ви треба малку вода.

Човекот покажа како изгледа кога се става вода на тавата кога тавата не е доволно топла и како се однесува водата кога тавата е доволно топла за да се подготви храна.

@lets_eat_uk How to stop food from sticking to a #stainlesssteel pan 🍳 #cookinghacks #howto #leidenfrosteffect #satisfying ♬ Little Things - Adrian Berenguer

Покрај тоа, тој покажа и како изгледа кога маслото е доволно жешко за да се пржи јајце на тавата без да се залепи за него.

Доколку храната сѐ уште ви се лепи за тавата или тенџерето, доволно е да посипете вински прашок за печиво на дното од тавата, додадете топла вода и оставете да отстои еден час.

После тоа, истријте го садот со грубиот дел од сунѓерчето за миење садови. Ако дамката од изгорена храна не е целосно исчистена, повторете ја постапката.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Рецепти

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Read more

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе