Тркала што се вртат за 90 степени: Дали новата технологија ќе ви користи?

На саемот за електроника CES во Лас Вегас, Hyundai ја покажа својата еволуција на погонскиот концепт во кој сите тркала се вртат за повеќе од 90 степени.

 

Тие го демонстрираа ова на концептот Mobion, кој всушност е преработена верзија на Ioniq 5. Системот официјално се нарекува систем e-Corner.

Подружницата на Hyundai, Mobis, која ја разви оваа технологија, ја нарекува In-Wheel и вклучува електричен мотор, функции за сопирање, управување и суспензија на секое тркало. Се разбира, овој систем најдобро се користи при паркирање на страна.

Станува збор за систем од следната генерација - Hyundai Mobis работи на него веќе некое време, а своите решенија за прв пат ги покажа на Ioniq 5 минатата година.

Сега клучното прашање е дали Hyundai ќе го турне овој систем во сериско производство, бидејќи, иако нема конкретни најави, надалеку е позната упорноста на корејскиот бренд.

Remote video URL
реклама

Концепти

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Read more

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе