ЦЕВ Ж ЕУРО 2023

Турција во пет сета и драматична завршница ја победи Србија и стана европски првак

Одбојкарките на Турција го освоија златниот медал на Европското првенство откако го добија драматичното финале против Србија во пет сета, со 3:2. Србинките имаа водство од 2:1 во сетови, но на крајот беа поразени.

Мелиса Варгас, Кубанката со турски пасош беше фантастична, имаше 40 поени, и ја водеше својата репрезентација до успехот.

Првиот сет Србија го доби со 27:25, но Турчинките возвратија со 21:25 во вториот.

Тијана Бошковиќ беше предводник во тимот на Србија, а третиот сет повторно го доби нашиот северен сосед со 25:22.

Потоа се влезе во драматична завршница. Четвртиот сет беше неверојатно израмнет, а Турција сепак успеа да го добие со подобар финиш (25:22).

Се играше петти, решавачки сет, а Турчинките на крајот славеа со 15:13 и го освоија златниот медал, прв за нив на континенталното натпреварување.

Remote video URL

Претходно, во борбата за бронзата Холанѓанките остварија изненадувачка 3:0 победа над Италија.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Останати спортови

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Претседателот на УФЦ: Американците се пи*ки, Хабиб и Русите за час би нѐ освоиле

Read more

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Read more

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе