УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Камерунскиот ММА борач Френсис Нгану ја одбрани титулата во тешка категорија на УФЦ 270 откако во одлична борба го победи Сирил Гане.

Гане влезе во мечот како фаворит на обложувалниците и така започна борбата. Французинот прв го собори бранителот на појасот, но без конкретен ефект.

Гане беше подобар во првите две рунди и се чинеше дека Нгану не може да ја заврши борбата без пораз. Тој беше поконкретен од неговиот поранешен спаринг партнер.

Сепак, во третата рунда видовме голем пресврт. Нгану направи одличен контранапад при нападот на Гане и го собори.

URL

Интересно, Гане никогаш не бил соборен на грб во претходните седум натпревари, а Нгану тоа го направи и во четвртата и во петтата рунда, па на крајот дојде до предност доволна за победа.

Камерунецот на крајот славеше со едногласна одлука на судиите и покажа дека може да добива и вакви натпревари, па на крајот сосема заслужено ја одбрани титулата шампион во тешка категорија.

URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Останати спортови

Сузуки го напушта Мото ГП на крајот на сезоната

Read more

Брејди аналитичар на Fox за 375 милиони долари

Read more

Зошто беше откажана борбата меѓу „најстрашниот“ човек на светот и иранскиот Хулк?

Read more

Вознемирувачка глетка: Чендлер со редок нокаут го „згасна“ легендарниот Фергусон

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе