Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

После целовечерна забава или долг напорен ден, дури и најтрезниот возач може да биде опасност за себе и другите.

Уморот може да има погубно влијание на способноста за возење, исто како и алкохолот, предупредува Германскиот совет за безбедност во сообраќајот.

Лице кое не спиело 17 часа има намалена способност за реагирање зад воланот, што може да се спореди со возач кој има 0,5 промили алкохол во крвта. По 22 часа без сон, намалената способност за реагирање се покачува на споредбени 1,0 промили алкохол.

Уморот претставува опасност во форма на „микросон“ зад воланот. Возачот кој ги затворил очите само на неколку секунди ќе почне слепо да вози по другата лента. При брзина од 50 км/ч автомобилот поминува оддалеченост од 30 метри за само 2 секунди.

Првите знаци на умор се често прозевање и чувство на тежина на очните капаци. Тоа треба да се препознае како предупредување што ви го дава телото и треба веднаш да реагирате.

Застанете на кратко, раздвижете се, земете длабоко воздух за да го „разбистрите мозокот“. Експертите предупредуваат дека и кафето што најчесто е првиот сојузник против поспаноста и уморот, почнува да делува дури по половина час.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Авто новости

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Read more

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Read more

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Read more
 

Автомобили

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе

Ново одложување - ништо од Tesla Cybertruck и годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Читај повеќе

Хакер тврди дека има „целосна контрола“ над повеќе од 25 Tesla автомобили

Читај повеќе