Унгарија 150 години забранила наздравување преку чукање чаши

Иако во повеќето земји во светот чукањето чаша со чаша се смета за нормален начин на наздравување - тоа не е случај во Унгарија каде што може да се смета за непочитување.

Подигнувањето чаша во воздух или чукање со чашите е широко распространето во многу култури во светот. Наздравувањето се прави кога за тоа има посебна причина, во чест на одредена личност или едноставно како израз на добро расположение.

Меѓутоа, во Унгарија овој обичај е различен во споредба со другите земји. Имено, сѐ е поврзано со легендата која раскажува за 1849 година, кога овој народ ја изгубил битката за независност, па австриските власти егзекутирале 13 унгарски војници.

Легендата вели дека австриските генерали славеле со наздравување со пијалаци и чукање чаши откако ги погубиле унгарските војници.

Поразени и тажни, Унгарците тогаш се заколнале дека 150 години нема да чукаат чаши за време на здравицата. Век и пол одамна помина, но ветувањето сѐ уште важи, особено кај постарите генерации.

Сепак, ова правило не важи за оние кои ја посетуваат Унгарија. Иако на интернет можете да најдете многу текстови во кои се посочува дека ќе ги навредите Унгарците со наздравување, тоа не е така.

Заблуда е дека мештаните ќе ве гледаат со незадоволство ако како турист наздравите со пиво во Унгарија - овој вид на наздравување е „табу“ само за нив.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Живот

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Read more

Што да направите кога некој зема заслуга за вашите постигнувања на работа?

Read more

Бруклин повторно готви: Затка од шише е тајната состојка

Read more

Пет хороскопски знаци кои ќе се збогатат до крајот на годината

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе