Утрово силен земјотрес ја погоди Албанија, се почувствува и во Црна Гора

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала го погоди рано утрово северозападниот дел на соседна Албанија, соопшти американскиот геолошки институт (УСГС).

Во соопштението се наведува дека епицентарот на земјотресот бил на 9 километри североисточно од градот Коплик, на длабочина од 21,4 километри.

Засега нема податоци за потенцијални жртви или материјална штета.

Регионалните медиуми јавуваат дека земјотресот бил почувствуван и во Црна Гора. По 20 минути, следуваше послаб земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Регион

Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Read more

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Read more

Услови за влез во Грција до 1 октомври

Read more

Земјотрес во Албанија почувствуван и во нашата држава

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе