Велосипедист загина во Скопје, НаТочак со остра реакција до властите и јавноста

По веста дека уште еден велосипедист загина во сообраќајка во Скопје, од здружението НаТочак остро реагираат со барања за подобрување на безбедноста во сообраќајот.

Денеска во 10:30 часот на булевар „Кочо Рацин“, патничко возило „опел корса“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Е.С.(20) од село Батинци, скопско, удрило во велосипед, управуван од Б.Љ.(54) од Скопје. По незгодата велосипедистот бил пренесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде од страна на лекар била констатирана смрт. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје.

Од здружението НаТочак веднаш реагираа преку социјалните мрежи. Нивната објава ви ја споделуваме во целост.

Убиствата во сообраќајот како добар ден!

Велосипедист бил убиен денес на пешачки/велосипедски премин на бул.Кочо Рацин!

Сочувство до семејството. 🙁

Нивната тага ништо нема да може да им ја надомести.

Но нашата надеж дека во овој град и држава можеме да чекориме и возиме велосипед по пропишани патеки без страв дека ќе бидеме убиени може да ни ја вратат институциите или да ја намалуваат и натаму системски!

Нашите барања се многу скромни!

‼Сакаме Градоначалник на Град Скопје кој после секој изгубен живот во сообраќајот ќе најавува нова порадикална мерка во инфраструктурата, дизајнот на улиците и семафорскиот систем која ќе гарантира поголема безбедност.

‼ Сакаме Министер во Министерство за внатрешни работи кој после секој изгубен живот во сообраќајот ќе најавува нова порадикална измена на Законот за безбедноста во сообраќајот и порешителна акција од полицијата против прекршителите.

‼ Сакаме Обивнителство кое правилно ќе ги квалификува овие злодела и нема да го привилегира неодговорното управување со 2-тонско возило како активност во која е дозволено да се греши. Одговорноста е еднаква како при управување со оружје.

‼ Сакаме Суд кој нема веќе да досудува условни казни за убијци.

‼ Сакаме новинари кои нема веќе да ги користат термините “незгода“ и “несреќа“ туку „убиство“ или барем „удар“/„судир“.

Не се работи за гребнатинки и во 99% случаи не се работи за случки вон човекова контрола.

Во конкретниот напис добро е што се користи активна, а не пасивна реченица, реченица со одговорен субјект („го прегази 20-годишник“, наместо “беше прегазен од автомобил“).

Конкретната возраст и пол на возачот исто така е добро што е нагласена, зашто тоа е група со која се работи на посебен начин, каков што сакаше да пренесе сообраќајниот психолог Ралф Рисер кога беше во Скопје, но не беше баш најсериозно сфатен од одговорните тука.

Овие барања се скромни и реални.

Луксуз е да продолжи губењето животи и да се третира со истата лежерност!

‼ Правда за Б.Љ.(54), безбедност за сите!

Во град не прифаќаме толеранција на жртви од сообраќај, од остварување на базичното право на движење, над НУЛА.

Во населени места со соодветни брзини, инфраструктурни промени и полициска контрола бројот на жртви МОЖЕ И МОРА да се сведе на НУЛА.

Не прифаќаме ништо помалку од ВИЗИЈА НУЛА (Vision Zero) како дел од програмите за локални избори.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Хроника

Жител на Росоман физички нападнат од сопругата

Read more

Притвор за татко осомничен за малтретирање на дете и за семејно насилство

Read more

Приведен албански државјанин за подметнување шумски пожар во гостиварско

Read more

Познат идентитетот на починатиот човек најден вчера во реката Вардар

Read more
 

Вести

Нови пожари низ Куманово, гори и во скопските села Ракотинци и Кучково

Читај повеќе

219 нови случаи на COVID-19 од 4.713 тестирања

Читај повеќе

Минатиот месец беше најтопол јули досега

Читај повеќе

Гори на повеќе локации, пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик

Читај повеќе

Локдаун жртви: Никогаш немало толку многу смртни случаи од предозирање

Читај повеќе

Словенечките пожарникари се во Берово, ќе учествуваат во гасењето на пожарите во регионот

Читај повеќе

Ангелов: Хеликоптерите се вратени во Скопје да наполнат гориво

Читај повеќе

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена, што значи тоа?

Читај повеќе

Жител на Росоман физички нападнат од сопругата

Читај повеќе