Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Тимот од Бремен во двата бараж натпревари одигра нерешено со второлигашот Хајденхајм, но поради правилото за гол на гости излезе како победник од дуелот и избегна испаѓање.

Вердер заврши трет од позади на Бундеслигата и се соочи со два натпревара кои значеа опстанок или испаѓање. За противник го имаше тимот на Хајденхајм кој заврши третопласиран во 2.Бундеслига и имаше за цел првпат да се избори за пласман во најдобрата германска лига.

Откако првиот натпревар во Бремен заврши без голови, синоќешниот реванш беше тотално спротивен. Уште во 3. минута домаќините си го урнаа сонот откако Норман Тојекауф ја затресе сопствената мрежа упатувајќи удар со кој веројатно сакаше да ја расчисти опасноста.

Надеж за Хајденхајм донесе Тим Клајндинст кој на 5 минути до крајот израмни на 1:1. Но, домаќините наместо да постигнат гол за водство, примија гол откако во 4. минута од надополнувањето Лудвиг Аугустинсон донесе опстанок за Вердер. Некоја минута подоцна Клајндинст од белата точка ги постави конечните 2:2, реми кое за неговиот тим не значи ништо освен избегнат пораз.

Remote video URL

Со опстанокот Вердер останува клуб со најмногу сезони во Бундеслигата. За тимот од Бремен наредната сезона ќе биде вкупно 57, со што и натаму ќе има една повеќе од Баерн. Вердер само еднаш играл во втората лига, во сезоната 1980/81.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе