Вештачкиот сос за паста - непријател на крвниот притисок

Особено треба да внимаваат луѓето кои имаат висок крвен притисок бидејќи вака приготвените тестенини содржат премногу сол.

Ако од здравствени причини обрнувате внимание на внесот на сол, имајте на им дека изненадувачката количина на натриум демне од готовиот сос за тестенини.

Солта е важна за здравјето, но во вистинска количина, додека поголемите количини може да бидат опасни за луѓето кои имаат висок крвен притисок.

„Натриумот се наоѓа дури и во водата, поради што треба да внимавате каква вода купувате, но и да го земете предвид брзото 'решение' за ручек кога немате многу време. Тестенините, сами по себе, не се толку нездрави како купениот сос“, објаснува проф. д-р Воислав Перишиќ.

Според анализите спроведени во САД, купувањето сос за тестенини во тегла може да содржи неверојатна количина сол.

Дури 480 милиграми натриум биле пронајдени во една тегла готов сос од домати, што е многу повеќе од голема порција посолен помфрит.

Ниту сосот во прав кој се продава во кесички не е ништо подобар. Тоа ќе ви стане јасно доколку пробате малку од сувата супстанција, ќе сфатите колку е солен. Да, оваа сол ќе се „рашири“ кога ќе ја измешате со вода и ќе ја сварите, но сепак ќе внесете висока содржина на натриум.

Значи, ако обрнеувае внимание на внесот на сол, не консумирајте готови сосови за тестенини. Има и домашни рецепти кои се прават брзо, како тестенини со домат, карставица и фета, тестенини со спанаќ...

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Здравје

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе