Регион

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Поради пожар во пилотската кабина, авион на компанијата Ryanair попладнево принудно слетал на аеродромот во Солун, а сите 164 лица, патници и членови на екипажот безбедно биле евакуирани, јави дописничката на МИА од Атина
Read more

Поради COVID-19 во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила денеска.
Read more

Вучиќ: Белград е жариште, нови мерки и казни до 6.000 динари

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека во период од две недели ноќните клубови и сплавови ќе имаат забрана за работа од 23 часот до 6 часот наутро, а се затвораат и кафулињата без летни тераси и студентските домови.
Read more

Заразените со COVID-19 во Хрватска нема да гласаат на изборите

Хрватската изборна комисија соопшти денеска дека нејзината одлука да им забрани на граѓаните на кои им е дијагностициран COVID-19 гласање на парламентарните избори е во согласност со законот и служи за легитимна цел, а тоа е да се заштити
Read more

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот.
Read more

Цветанов: Софија заостанува зад Атина во односите со Скопје

Политичарите кои сакаат да профитираат од постојаните провокации меѓу Бугарија и Северна Македонија можеби ќе имаат краткотрајна добивка, но долгорочно немаат визија и му штетат на доброседството и пријателството меѓу двете земји, смета Цв
Read more

Мицотакис: Направивме најдобра можна подготовка за туристичката сезона

Направивме најдобра можна подготовка, нема отстапки во прашањата поврзани со безбедноста и јавното здравје, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на денешната владина седница, говорејќи за почетокот на туристичката сезона, јави
Read more

Грција задутре го отвора преминот „Евзони“ и ја чека одлуката од ЕУ за влез на државјани од трети земји

Грција задутре отвора седум гранични премини на копнените граници со Северна Македонија, Албанија, Бугарија, Турција, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.
Read more

Од среда специјален протокол и задолжителен образец и баркод за сите туристи во Грција

Специјален образец со лични податоци, траење и адреса на престојот во Грција ќе треба задолжително да имаат пополнето најмалку 48 часа пред пристигнувањето сите оние кои од 1 јули планираат да патуваат во Грција, без разлика дали со авион
Read more

Хашкиот трибунал подигна обвиненија против Хашим Тачи и Кадри Весели

Специјалното обвинителство во Хаг подигна обвинение против претседателот на Косово, Хашим Тачи и претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели.
Read more

Бугарскиот премиер казнет бидејќи не носел маска во манастир

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе биде казнет со 300 лева, односно околу 150 евра бидејќи го прекршил обврската за носење маски во текот на посета во црква, пренесе Reuters.
Read more
play_arrow
filter

Поради поплавите прогласена вонредна состојба во 7 општини во Србија

Во седум општини во Србија е воведена вонредна состојба поради надојдените реки по обилниот дожд, изјави претставникот на српското Министерство за внатрешни работи, Горан Николиќ.
Read more